
Knjiga prinaša vpogled v stanje biodiverzitete rastlinskega sveta za okoli 60 km2 veliko območje Breginjskega kota. Za celotno območje so zbrani in dopolnjeni podatki drugih naravoslovnih ved. Delo nam prinaša opis 1036 rastlinskih taksonov, ki so razvrščeni po abecednem redu znanstvenih imen. Pri večini vrst so njihovi življenjski prostori opredeljeni po Physis kategorizaciji, za nekatere pa so navedene tudi fitocenološke enote, v katerih rastejo. Izpostavljeni so problemi ogroženosti rastišč nekaterih redkih in endemičnih vrst, vpliv nasadov iglavcev ter pojav neavtohtonih rastlin, naposled pa tudi naravovarstvena tematika v luči evropskega projekta Natura 2000.
Za vsako vrsto so poleg veljavnega znanstvenega imena navedeni tudi sinonimi, vendar le tisti, ki so še v splošni rabi. Sledijo podatki o nahajališčih in ekologiji vrste. Pomembno je poudariti, da so podatki o nahajališčih in razširjenosti vrst standardizirani po srednjeevropski metodi. Tako bodo uporabni vsem strokovnjakom v Sloveniji in izven naših meja, po drugi strani pa bo navajanje toponimov posameznih nahajališč v prihodnje vsem olajšalo delo na terenu. Tako prikazani rezultati (podatki) se vklapljajo v dolgoročni evropski projekt kartiranja flore Evrope. Celovitost dela zaokrožijo krajevna imena, ki jih je avtor zbral pri domačinih in predstavljajo pomemben prispevek k etnobotaniki.
Obsežen splošni del je več kot dobrodošel. Podane so informacije o geomorfologiji, geologiji in podnebju območja. Avtor se ni omejil le na zbiranje geografskih podatkov, kar že samo po sebi predstavlja zajetno delo, temveč jih tudi interpretira in umesti v današnji čas. Sem lahko štejemo tudi kritično presojo geografske in fitosociološke členitve Slovenije. Vpogled v stanje narave nam nazorno približajo pregledne karte kamnin, tal in vegetacije. Aktualnost delu dajejo poglavja, kjer so obravnavani vplivi človeka. Skrbno izbrane fotografije z domiselnimi podnapisi prispevajo tudi k estetskemu doživetju ob branju knjige.
Predgovor
UVOD
SPLOŠNI DEL
Geomorfologija
Kamnine
Tla
Hribi in vodovje
Podnebje
Vegetacija
Vasi in ljudje
Breginjski kot v pokrajinski členitvi Slovenije
POSEBNI DEL
Metodologija dela
Seznam rastlinskih taksonov
Horološki spekter
Življenjske oblike
Fitogeografska opredelitev območja
Raznolikost flore
Vplivi človeka
Naravovarstvena problematika
Natura 2000 v Breginjskem kotu
POVZETEK
SUMMARY
VIRI
O avtorju
Založnik
Založba ZRCIzdajatelj
Biološki inštitut Jovana HadžijaISBN
961-6568-52-3Specifikacija
mehka vezava • 16,5 × 24 cm • 198 straniCena
ni v prodaji | |