Sintaksonomija, ekologija in biotska raznolikost gozdne vegetacije Slovenije
Principal Investigator at ZRC SAZU
Urban Šilc, PhDProject Team
Filip Küzmič, PhD, Sanja Behrič, BSc, Branko Vreš, PhD-
Project ID
V1-2409
-
Duration
1 September 2024–31 August 2026 -
SICRIS
SICRIS -
Lead Partner
-
Project Leader
-
Financial Source
Partners
Gozdarski inštitut Slovenije, Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani
Poznavanje gozdnih združb Slovenije in njihove ekologije sta temelj trajnostnega gospodarjenja z gozdnimi habitati za ohranjanje in krepitev njihove stabilnosti in odpornosti na različne naravne motnje, stabilnejši prihodek in ohranjanje biotske raznolikosti gozdnih habitatov. V okviru projekta bomo naredili objektivno klasifikacijo gozdnih združb, z modeliranjem izdelali karte habitatne ustreznosti za določene gozdne združbe in kartirali manjšinski habitatni tip javorjovje.
Uredili bomo veliko podatkovno zbirko vegetacijskih popisov (več kot 25.000) vseh vegetacijskih tipov z ozemlja Slovenije in s Cocktail metodo naredili ekspertni sistem za klasifikacijo in identifikacijo gozdnih rastlinskih združb. Metoda omogoča objektivno klasifikacijo združb na podlagi objektivnih vnaprej določenih kriterijev, kasneje narejeni popisi pa ne spremenijo klasifikacije in jih uvrščamo z vnaprej definiranimi formulami. Za vsako prepoznano asociacijo bomo naredili opis ekologije, izpostavili diagnostične vrste in prikazali njeno razširjenost.
Z modeliranjem bomo izdelali modele habitatne ustreznosti vseh gozdnih združb v Sloveniji, za katere imamo zadosti dovolj natančnih podatkov o njihovi razširjenosti. Uporabili bomo vegetacijske popise iz podatkovne baze in vsa razpoložljiva kartiranja. Izdelali bomo tudi karte za napovedane klimatske razmere v prihodnosti. Na podlagi zbranih podatkov sedanje razširjenosti ter ugotovljene potencialne sedanje in prihodnje habitatne ustreznosti gozdnih združb bomo izdelali ocene ogroženosti za vse gozdne združbe.
Za habitatni tip 9180*Javorovja bomo zbrali prostorske podlage s poudarkom na daljinskem zaznavanju podatkov. Nato bomo uporabili kombinirani pristop terestričnega kartiranja sestojev Javorovja in metod daljinskega zaznavanja in testirali njegovo uporabnost. Rezultate kartiranja habitatnega tipa javorovje bomo primerjali z modelno karto njegove habitatne ustreznosti.
Klasifikacija gozdne vegetacije bo služila kot pomembna podlaga za gozdnogospodarsko in gozdnogojitveno načrtovanje ter usmerjanje razvoja gozdov. Nova izboljšana klasifikacija gozdnih združb bo služila tudi za izboljšanje drugih tipologij, povezanih z gozdnim prostorom, kot sta tipologija gozdnih rastiščnih tipov, ki jo pri svojem delu uporablja ZGS, in habitatna tipologija (HTS in EUNIS), ki se uporablja pri kartiranju habitatnih tipov.